piątek, 3 sierpnia 2012

Książki naszych podróżników...

Uwielbiam naszych podróżników. Cenię ich za to, jakimi ludźmi są. Poniekąd trochę im zazdroszę, tego co zobaczyli, doświadczyli, gdzie byli, jakich ludzi poznali, tego co jeszcze jest przed nimi...
Mimo programów telewizyjnych z ich udziałem, wolę słowo pisane, dlatego wybieram książkę. Niestety te piękne książki mają jedną wadę, a mianowicie taką, że są bardzo drogie, ze względu na super zdjęcia, oprawę, papier, itd.

Martna Wojciechowska jest niepoprawną poszukiwaczką przygód, trudnych a zarazem ciekawych wypraw, ciekawych miejsc i ludzi. Uwielbia być w drodze, bo jakaś niezrozumiała siła popycha ją ku nieznanemu światu. Jako druga Polka zdobyła Koronę Ziemi w trudniejszej wersji Reinholda Messnera. Nie wiem gdzie ta kobieta nie była i czego nie robiła? Ponoć na krańcu świata...
Jej ostatnie książki to rozszerzona wersja "Kobiety na krańcu świata" o opowieści, zdjęcia, ciekawe historyjki. Można śledzić jej wyprawy na: www.martynawojciechowska.pl


"Zapiski podróżne" to zbiór felietonów, listów do przyjaciół, notatek. Można w niej znaleźć historie, o których nigdy wcześniej nie pisała, ani nie mówiła. Np. opisuje trudności w podróży związane z higieną osobistą i o sposobach radzenia sobie z tym problemem. Jest to świat Martyny, czasami smutny, często wesoły, zawsze uczący nas czegoś nowego o miejscach, których najprawdopodobniej nie będzie nam dane zobaczyć.







Wojciech Cejrowski jest bardziej spokojnym podróżnikiem, co oczywiście nie umniejsza Jego dorobku, bowiem odwiedził blisko 60 krajów na 6 kontynentach. Najczęściej jeździ do Amazonii, dokumentując życie zamieszkujących ją Indian i Metysów Brał udział m.in. w pieszym pokonaniu bagnistej puszczy Darien, na granicy Kolumbii i Panamy oraz przejeździe trasy Camel Trophy, w Gujanie w ramach której dotarł m.in. do odległych osad plemienia Wai Wai. Wraz z TVP wydał dotychczas 15 płyt z filmami Boso przez świat - jeden z moich ulubionych programów.
Książka "Gringo wśród dzikich plemion" jest drugą z tej serii. Sposób w jaki opowiada: z tą nutką ironii, przekąsem i bardzo inteligentnym dowcipem powoduje, że ja Go po prostu uwielbiam.

Beata Pawlikowska jest prekursorką (nie pomijając Toniego Halika i Elżbiety Dzikowskiej) podróży po Ameryce Południowej, gdzie dokumentuje życie Indian amazońskich. Według Wojciecha Cejrowskiego jako pierwsza kobieta przeszła na piechotę przez "najbardziej malaryczną dżunglę świata" Darién na pograniczu Panamy i Kolumbii, co opisał On w swej książce "Gringo wśród dzikich plemion". Zgodnie z tą relacją Cejrowski i Pawlikowska mieli być także pierwszymi Polakami, którym udało się przebyć Darién. Znane są jej książki z serii: "Blondynka...", z której właśnie pochodzi: "Blondynka na językach" - z której naprawdę można nauczyć się angielskiego, takiego dla turystów, polecam.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz