wtorek, 23 kwietnia 2013

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia

Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego (Sant Jordi). Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy,  kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat. 
Święto to oficjalne obchodzimy od 1995 roku, organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes (barokowy pisarz hiszpański, autor Don Kichota), William Shakespeare (angielski poeta, dramaturg, aktor) i Inca Garcilaso de la Vega (historyk peruwiański). 
W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes.
Moim zdaniem to bardzo dobry dzień, aby zrobić porządki w swoich książkach, może je trochę odświeżyć, może jakieś kupić, oddać, poukładać. Ja z okazji święta zakupiłam dwie: Harlan Coben "Zostań przy mnie", Guillaume Musso "Potem".
A to kilka pomysłów UNESCO, w jaki sposób każdy z was może świętować "Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich":
- ściągnij na Kindle’a darmowe edycje książek wydanych ponad 100 lat temu,
podziel się swoją pasją czytania: podaruj książkę ulubionego autora komuś z grona przyjaciół lub współpracowników,
-  zostaw książkę na ławce w parku z adnotacją “Szczęśliwego Dnia Książki i Praw Autorskich”,
-  dowiedz się, jak możesz przesłać swoje stare książki do szkół i bibliotek w krajach zniszczonych w wyniku konfliktów zbrojnych,
-  dowiedz się więcej na temat praw autorskich: szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagrodzeniu twórców i wydawców,
-  nigdy nie wyrzucaj książek; weź udział w akcjach ich wymiany i w społecznych kampaniach nieodpłatnego przekazywania książek,
-  zaangażuj się w organizację wydarzeń czytelniczych w szkołach i bibliotekach, postaraj się pozyskać do współpracy znanych ludzi w roli gości honorowych.
PS. Zdjęcie przedstawia rzeźbę "Der moderne Buchdruck", która stoi w Berlinie, powstała z okazji Mistrzostw Świata 2006 roku w Niemczech na pamiątkę Johannesa Gutenbergera, wynalazcy druku (bardzo mi się podoba).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz